Współcześni Zalesianie

Józef Wilkoń urodził się 12 lutego 1930 roku w Bogucicach koło Wieliczki. Studiował malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (dyplom 1955) oraz historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim (dyplom 1954). Światowej sławy ilustrator, malarz, scenograf, rzeźbiarz. Zilustrował ponad 100 książek dla dzieci i dorosłych w kraju oraz ponad 80 książek dla dzieci zagranicą. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień m.in. Deutcher Jugedbuchpreis (1964), Nagrodę Państwową za Twórczość dla dzieci (1974) oraz Nagrodę Ministra Kultury za Całokształt Twórczości w 2005r. W 2010 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W tym samym roku otrzymał Złote Berło, prestiżową nagrodę Fundacji Kultury Polskiej. Wystawiał w wielu galeriach i muzeach świata od Centrum Pompidou (1989) po Narodową Galerię Zachęta w 2006 roku, gdzie jego wystawa osiągnęła rekordową frekwencję. Jego prace znajdują się w licznych galeriach i muzeach m.in. Muzeum Ilustracji w Moulin we Francji, w Muzeum Ilustracji w Oshima, Azumino, Koruisaua w Japonii oraz w Muzeum Literatury i Bibliotece Narodowej w Warszawie. Artysta od 30 lat mieszkuje i pracuje w Zalesiu Dolnym przy ul. Kopernika. W 2009 powstała Fundacja „Arka” im. Józefa Wilkonia, której celem m.in. ochrona i upowszechnianie dorobku artystycznego Józefa Wilkonia, edukacja i promocja sztuki edytorskiej i sztuki ilustracji.

Adam Myjak urodził się 03.01.1947 r. w Starym Sączu. Rzeźbiarz i pedagog, profesor zwyczajny. Dzieciństwo spędził w Częstochowie,młodość w Sandomierzu. Tam ukończył szkołę podstawową, a następnie w 1965 roku I Liceum Ogólnokształcące - Collegium Gostomianum. Zgodnie z zainteresowaniami plastycznymi rozpoczął jeszcze w tym samym roku studia na wydziale rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, którą ukończył z wyróżnieniem w 1971 roku. Po obronie pracy dyplomowej związał się na stałe z macierzystą uczelnią, w której pracuje do dziś (tylko w latach  1979-1981) przebywał na stypendium twórczym w Duisburgu  - RFN, gdzie na tamtejszym Uniwersytecie na Wydziale Sztuk Pięknych wykładał rzeźbę). W ASP przeszedł wszystkie szczeble kariery akademickiej od asystenta do profesora zwyczajnego. Był trzykrotnie wybierany na rektora tej uczelni (1990,1996,1999). Prowadził też na ASP własną pracownię rzeźby. Jest autorem autorem 50 wystaw indywidualnych krajowych i zagranicznych, wielu realizacji pomnikowych. Wielkrotnie nagradzany w kraju i za granicą. Artysta mieszka i tworzy w Zalesiu Dolnym przy ul. Czeremchowej.

Wiktor Teodor Nowotka urodził się 4. 07. 1948 w Warszawie. Ukończył Wydział Ogrodniczy SGGW w Warszawie (1975). W latach 1977–1982 pracował jako asystent w SGGW w Warszawie, od roku 1982 wykonuje wolny zawód artysty fotografika. Fotografuje od dzieciństwa, w 1977 rozpoczął realizację cyklu „Fenomeny”, w 1983 zadebiutował w Dorocznej Wystawie Warszawskiego Towarzystwa Fotograficznego, w 1987 zorganizował pierwszą indywidualną wystawę fotografii. W 1982 wstąpił do WTF, nawiązał współpracę z Wiktorem Urbankiem (eksperymenty z kamerą otworkową). W latach 1987–2005 kontynuował realizację cyklu„Pinhole Camera 03 / 180”. W 1986 rozpoczął współpracę z Jerzym Olkiem, uczestniczył w Warsztatach Gierałtowskich. W 1991 rozpoczął współpracę z Markiem Gryglem wystawą w Małej Galerii Fotografii w Warszawie. Członek ZPAF o d 1991. Miał wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych. Od 1999 współorganizator Wyższego Studium Fotografii ZPAF. „Fotografia jest rodzajem kontaktu z rzeczywistością – poprzez światło odbite i utrwalone w obrazie. Fotografia otworkowa jest szczególnym rodzajem patrzenia: jest odkrywaniem rzeczywistości zamkniętej w ciemnej skrzynce. Jednak, niezależnie od techniki wykonania i zamysłu autora, fotografia jest tylko, a może aż – OBRAZEM. Rzeczywistość jest jedynie tworzywem”. W. Nowotka

Kuba Sienkiewicz - urodził się 24.11.1961 roku w Warszawie. Z wykształcenia lekarz neorolog - dr nauk medycznych. Cały czas parktykuje w zawodzie, choć jego pasją jest śpiewanie. Pisze świetne teksty. Wydał ponad 20 płyt, samodzielnie i z zespołem Elektryczne Gitary. Najbardziej znane to m.in. "Wielka radość', "A ty nic", Na krzywy ryj"," Klier", "Nic mnie nie rusza", "Kup pan cegłę", "Plaga". Komponuje takze muzykę filmową m.in do Kilera, Kilerów 2-óch, Kariera Nikosia Dyzmy, A ty co, Pokój 107. Kuba Sienkiewicz zagrał główną rolę w debiucie reżyserskim Olafa Lubaszenki.W 1994 r wydał książkę Jestem z drowy. Zawierała one teksty piosenek, które były opatrzone komentarzami autora, a również wywiady z nim na tematy muzyki, medycyny czy życia prywatnego. W 2004 r wydał Piosenki. Prywatnie jest bratankiem aktorki Krystyny Sienkiewicz, żonaty, ma 6 dzieci.