Publikacje o Zalesiu

Dotychczas zostały wydane 3 zeszyty o historii Zalesia Dolnego. W pierwszym zeszycie zamieściliśmy informacje o powstaniu miejscowości  oraz historię "Platerówki". Zeszyt  drugi  poświęcony jest okresowi okupacji w Zalesiu i pierwszym latom powojennym. Zeszyt trzeci to zbiór dokumentów i ciekawostek z historii naszej miejscowości min. o ucieczce na Zachód Mariana Krauze i Marka Walickiego. Wszystkie publikacje zostały przygotowane przez Towarzystwo Przyjaciół Zalesia Dolnego. 2 pierwsze zeszyty wydała Gmina Piaseczno, zeszyt trzeci wydało TPZD.

Nakład zeszytu I zostal wyczerpany. Posiadamy jeszcze egz. II i III zeszytu. Zainteresowanych prosimy o kontakt z TPZD: zalesiedolne@op.pl

 

Wystawa i książka o "Krauzówce"

7 września w Muzeum Piaseczyńskim odbył się wernisaż wystawy i promocja książki o "Krauzówce". Wystawę można było oglądać do 30 września. Cieszyła się dużym zaintersowaniem szczególnie wśród uczniów i absolwentów szkoły.

Wystawa opowiadała o historii niezwykłej szkoły z ponad 70-letnią tradycją. O wybitnych pedagogach, uczniach, o wydarzeniach z czasów okupacji i z czasów powojennych będzie można się dowiedzieć z licznych dokumentów i fotografii oraz pamiątek, często bardzo osobistych. Dla uczniów okolicznych szkół muzeum zorganizowało lekcje muzealne.

Mira Walczykowska i Wiceburmistrz Daniel Putkiewic

Wystawa najchętniej odwiedzana jest przez absolwentów Krauzówki

Publikacja została dofinansowana ze środków Burmistrza Miasta i Gminy Piaseczno