Drogi do natury


11 września 2014 r. we Wrocławiu odbyło się I Forum Miłośników Drzew. Nasze stowarzyszenie reprezentowała Joanna Kowalska-Nowak.

Spotkanie kilkudziesięciu przedstawicieli różnych organizacji i gości z zagranicy było częścią projektu „Drogi dla Natury – kampanii promującej drzewa w Polsce, aleje w krajobrazie, ekologiczne korytarze”. Przedsięwzięcie jest wspierane przez program LIFE + Unii Europejskiej oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Spotkanie rozpoczął Pan Krzysztof Worobiec ze Stowarzyszenia na Rzecz Ochrony Krajobrazu Kulturowego Mazur ”Sadyba”, prelekcją” 10 lat obrony polskich alej” http://sadybamazury.wordpress.com/galerie/aleje-przydrozne/ Duże wrażenie zrobił na wszystkich panel „Społeczne zaangażowanie w ochronę drzew-dobre praktyki z Polski”. O swoich działaniach w Krakowie opowiedziała artystka Cecylia Malik. Dzięki pamiętnikowi fotograficznemu „365 drzew” stała się znana.  http://www.cecyliamalik.pl/drzewa/d-foto.html Była proszona o wsparcie w kilku akcjach protestacyjnych. Podkreślała jak ważna jest SZTUKA PROTESTU.Zorganizowała akcję przeciwko zabudowie Zakrzówka, enklawy zieleni w granicach Krakowa, z atrakcyjnym zalewem. Warto zajrzeć na jej stronę artystki  http://www.cecyliamalik.pl/workshop.html

O swoich działaniach opowiadali: Pani Joanna Jasięga nauczycielka z Krośnicy, która z dziećmi i młodzieżą posadziła kilkaset drzew wzdłuż drogi, Pan Jarek Kasprzyk z Klubu Gaja opowiadał o Święcie drzewa- dzięki tej akcji posadzono w Polsce 700.000 drzew! http://www.klubgaja.pl/

Ciekawy dla Zalesia temat promowany przez Klub Gaja to: Drzewo roku i Rzeka roku! Swoimi doświadczeniami dzielili się goście z Niemiec, Czech, Rosji, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii.  Były też warsztaty- tematyczne, zajęcia w grupach:

1.Jak chronić drzewa na placu budowy,

2.Jak ocenić stan drzew,

3.Jak zapewnić bezpieczeństwo w otoczeniu starych drzew,

4.Jak ocenić wartość przyrodniczą

5.Jak sadzić drzewa.

Niestety można było uczestniczyć tylko w jednych, bo odbywały się równocześnie. A wszystkie tematy bardzo ciekawe.

Jedno jest pewne.

Wiedza związana z tematem „Drzewo” jest obszerna. Od wyhodowania z nasiona, poprzez pielęgnację, aż po aspekty prawne.

Wszyscy uczestnicy otrzymali ciekawe materiały, periodyki i książki o zasadach pielęgnacji drzew, o tym jak je ratować. Niezwykle cenne było spotkanie w kuluarach, wymiana doświadczeń, konsultacje problemów, z jakimi się zderzamy, na co dzień w naszych miejscowościach, gminach. Jestem wdzięczna zaangażowanym, wrażliwym ludziom, że podejmują się organizowania takich konferencji, szkoleń, że wspierają innych. Liderem programu Drogi dla Natury jest Fundacja Eko-Rozwoju FER. Warto zajrzeć na stronę:http://aleje.org.pl/     oraz pooglądać:    http://www.fer.org.pl/ Praktyczne rady: jak ratować drzewa i jak działać, kto może pomóc znajdziemy : http://aleje.org.pl/zglos-problem Świetnie zorganizowany program edukacyjny dla wszystkich miłośników i sympatyków drzew w miastach i poza nimi.

relacja: Joanna Kowalska-Nowak

Previous Zimorodek nad Jeziorką
Next Dla ochrony środowiska przyrodniczego w Zalesiu