Domek w stylu zakopiańskim z Klikuszowej-Niwy k. Nowego Targu został zbudowany przez Michała Wawrzynowskiego rękami starego gazdy Fąfrowicza w latach dwudziestych i następnie kupiony przez prof. Marię Grzegorzewską, która jeździła do tego pięknego miejsca w Tatrach razem z matką i swoimi przyjaciółmi. Gdy już nie mogła jeździć w góry ze względu na ciężkie dolegliwości sercowe, w 1963 roku przy pomocy bliskich przyjaciół przeniesiono domek do Zalesia Dolnego w sąsiedztwo „Siedziby” na działkę podarowaną przez Wł. Radwana Janinie i Witoldowi Doroszewskim.
Wcześniej na przedmiotowej działce znajdował się kort tenisowy i boisko do siatkówki (dom wybudowano na działce sąsiedniej – obecnie nr 10). Janina Doroszewska (1900-1979), profesor pedagogiki specjalnej, wicedyrektor Państwowego Instytutu Pedagogiki Specjalnej, przejęła po M. Grzegorzewskiej prowadzenie katedry pedagogiki specjalnej na Uniwersytecie Warszawskim. Witold Doroszewski (1899-1976) – wybitny językoznawca polski, profesor UW, członek PAN, redaktor Słownika języka polskiego, autor wielu publikacji naukowych.
W latach osiemdziesiątych rodzina państwa Doroszewskich związana była z działalnością opozycyjną. To tutaj ukrywali się działacze opozycji, tutaj drukowano „bibułę”. Wnuczka Urszula Doroszewska, socjolog i dziennikarz, była członkiem opozycji w PRL, działaczem KOR i współzałożycielem Studenckiego Komitetu Solidarności w Warszawie, wydawcą prasy podziemnej. W 1994 roku Urszula Doroszewska sprzedała nieruchomość Joannie i Markowi Bartnickim. Dom był poważnie zniszczony. Aktualni właściciele przeprowadzili w nim kapitalny remont doprowadzając go do ponownej świetności. Z wielką pieczołowitością i dbałością o detal odtworzono również wystrój wnętrz zachowując oryginalne umeblowanie.