FESTIWAL OTWARTE OGRODY – ZALESIE DOLNE 2008
Festiwal “Otwarte Ogrody” 2008 już za nami. Pozostały jak najlepsze wspomnienia i mnóstwo ciepłych słów, gratulacje, fotografie. Otwarte ogrody pokazały niezbicie, że genius loci /duch miejsca/ tworzą także jego mieszkańcy. W czasie imprezy genius loci przedwojennego Zalesia poszukiwali pasjonaci architektury i sztuki – członkowie naszego towarzystwa i miłośnicy Zalesia- podczas prelekcji, wycieczek czy odwiedzania ogrodów wspomnień.
Dużą atrakcją dla uczestników festiwalu był ogród Józefa Wilkonia. Artysta udostępnił publiczności pracownię i ogród pełen tajemniczych zwierząt. Opowiadając o swojej pracy rzeźbił na oczach publiczności inspirując dzieci do wzięcia udziału w warsztatach. Rzeźbienie w drewnie nie jest łatwym zajęciem więc rodzice z wielkim zaangażowaniem włączyli się do pracy, aby pomagać swoim pociechom. Obrabiali z zapałem kawałki drewna piłami, siekierkami i dłutkami, którymi na pewno nie posługują się na co dzień. Pomimo padającego momentami deszczu nikt nie wychodził, impreza przeciągnęła się aż do zmroku.
W niedzielę pogoda dopisała. W wycieczce rowerowej szlakami ciekawych zabytków architektonicznych Zalesia uczestniczyło ponad 80 osób. Prawdziwą niespodzianką okazał się koncert w ogrodzie muzycznym. Młodzi wspaniali artyści przygotowali wyjątkowy repertuar. Wykonali chóralnie a’ capella dworskie madrygały z różnych części Europy. Publiczność była zaskoczona i zasłuchana, a gości wciąż przybywało, aż zapełnił się prawie cały ogród. “Otwarte Ogrody” to nie tylko udostępnienie szerokiej publiczności zabytkowej przestrzeni, często prywatnej i ukazanie dziedzictwa narodowego, ale i piękny przykład nie zinstytucjonalizowanego uczestnictwa. Tak się rodzi tożsamość lokalna – naturalna i prawdziwa – nie związana z mównicami czy sztucznie kreowanymi wizerunkami. Ludzie otwierając zamknięte na co dzień furtki swoich ogrodów pokazują, co drzemie w ich sercach, jak ich kreatywność związana jest z klimatem miejscowości. Otwarte Ogrody to także możliwość spotkania po latach, odwiedzenia starych miejsc i dawnych znajomych.
Rada Towarzystwa Przyjaciół Zalesia Dolnego składa podziękowania właścicielom ogrodów, którzy udostępnili swoje posesje, zaprezentowali swoją wiedzę, sztukę, swoje kolekcje i pamiątki rodzinne.
Dziękujemy wszystkim współorganizatorom, patronom i sponsorom Festiwalu „Otwarte Ogrody w Zalesiu Dolnym”. Zapraszamy na festiwal za rok!
W ostatni weekend wakacji Towarzystwo Przyjaciół Zalesia Dolnego zaprasza wszystkich mieszkańców i miłośników Zalesia do czynnego udziału w Festiwalu “Otwarte Ogrody”. Festiwal „Otwarte Ogrody” odbywa się już od 2005 roku w Podkowie Leśnej, Milanówku, Komorowie, Brwinowie w ramach programu Europejskich Dni Dziedzictwa. Polega na organizowaniu kameralnych wydarzeń kulturalnych, edukacyjnych i integracyjnych prezentujących dziedzictwo i tradycje miast – ogrodów. Najważniejszą ideą festiwalu jest otwarcie prywatnego ogrodu z zabytkowym pięknym domem w tle, warsztatu lub pracowni artystycznej na co dzień niedostępnej. Sam pomysł otwarcia prywatnych ogrodów dla wydarzeń artystycznych zrodził się pod wpływem otwartych pracowni w Paryżu i brytyjskiej tradycji dni otwartych ogrodów. Pomysłodawcami i organizatorami festiwalu „Otwarte Ogrody” są p. Magdalena Prosińska i p. Łukasz Willmann. Festiwal cieszy się ogromnym zainteresowaniem, co roku więc kolejne miejscowości włączają się do programu. W tym roku po raz pierwszy otworzą swoje ogrody Włochy, Konstancin i Zalesie Dolne.
Towarzystwo Przyjaciół Zalesia Dolnego, które zaprosiło do udziału znamienitych mieszkańców swojej miejscowości. Przy wsparciu Urzędu Miasta i Gminy jak i Ośrodka Kultury w Piasecznie, w prywatnych ogrodach zostaną zorganizowane imprezy o charakterze kulturalnym. Znany ilustrator, malarz i rzeźbiarz Józef Wilkoń zaprosi uczestników do swojego „Zaczarowanego Ogrodu”. Artysta poprowadzi także warsztaty rzeźbiarskie z dziećmi. „Muzyczny Ogród” otworzą również młodzi śpiewacy operowi Marta Mularczyk i Krzysztof Chalimoniuk- zapraszając wszystkich do wspólnego śpiewania. W kilku „Ogrodach wspomnień” potomkowie pierwszych mieszkańców zapoznają gości z cennymi pamiątkami i interesującą historią. Wiktor Nowotka – artysta fotografik przedstawi swoje prace związane z Zalesiem, a jako zapalony cyklista poprowadzi wycieczkę rowerową po najciekawszych zakątkach miejscowości. W „Ogrodzie Artystycznym” malarka Pani Urszula Rowicka-Spinek przedstawi swoje pogodne, nastrojowe obrazy.
Zalesie dumne jest z trzech pięknych willi projektu Karola Sicińskiego. W jednej z nich profesor architektury Andrzej Bissenik zapozna gości z historią i ciekawostkami architektonicznymi Zalesia, tam również odbędzie się spotkanie związane z tematem ochrony konserwatorskiej zabytkowych budynków z udziałem przedstawicieli Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Można będzie uzyskać odpowiedź na pytanie: Jak mieszkać w zabytku? W ogrodzie przy ul. Modrzewiowej 25 architekt krajobrazu Leokadia Mazur opowie o projektowaniu ogrodów w miastach-ogrodach.
Sobota 30 sierpnia
10.30 -13.30 Spotkanie z historią i zabytkami Zalesia ( ul. Anny Jagiellonki 10 i 12)
10.30 – otwarcie festiwalu
10.45 – Wspomnienia o pierwszych mieszkańcach i historii miejscowości, architektoniczne ”perełki”
Zalesia – spotkanie z prof. Andrzejem Bissenikiem w ogrodzie pp.Radwanów,
11.30- Jak mieszkać w zabytku – opowiedzą Anna i Andrzej Olędzcy
12.30 – Zasadność ochrony konserwatorskiej – spotkanie z Sylwią Teofiluk i Małgorzatą Chodorowską z biura Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków – w przerwie oglądanie wystawy fotograficznej Wiktora Nowotki
12.00 – 14.30 Ogród rodzinnych wspomnień (ul. Anny Jagiellonki 13)
Na spotkanie z cennymi pamiątkami i historią rodziny Czarneckich zapraszają Barbara i Artur Szymańscy.
15.00 – 17.00 Zaczarowany ogród Józefa Wilkonia (ul. Kopernika 27)
Wystawa prac w ogrodzie i pracowni artysty. Warsztaty rzeźbiarskie artysty z dziećmi w wieku szkolnym.
Niedziela 31 sierpnia
11.30- 13.00 Rodzinna wycieczka rowerowa po Zalesiu
Wiktor Nowotka poprowadzi wycieczkę po najciekawszych zakątkach Zalesia. Zbiórka przy stacyjce kolejki wąskotorowej
12.00- 14.00 Artystyczne ogrody Zalesia -Malarski ogród Urszuli Rowickiej-Spinek(ul.Modrzewiowa 7),
Artystyczny Ogród Wacława Radwana zaprezentuje jego wnuk Piotr Wolski (ul.Modrzewiowa 25)
13.00- 14.00 Architektura zieleni w mieście –ogrodzie (Modrzewiowa 25)
O ogrodach Zalesia opowie architekt krajobrazu Leokadia Mazur.
15.00- 17.00 Ogród muzyczny – śpiewanie przy kawie (ul. Norwida 17)
Marta Mularczyk i Krzysztof Chalimoniuk razem z przyjaciółmi – muzykami zapraszają na do wspólnego śpiewania. Wystawa malarstwa Danuty Drożdż-Zwolskiej